aean
13 بهمن 1401 - 16:08

حضور کاروان سفیران انقلاب درمناطق مرزی خراسان جنوبی

سرپرست ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی گفت: کاروان شادی سفیران انقلاب به مناسبت دهه فجر در شهرستان‌های نهبندان، سربیشه، زیرکوه و درمیان به اجرای برنامه می پردازند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت الاسلام علی محقی امروز در دیدار با نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با تبریک گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد یک نهاد غیرعمومی است که در دهه ۷۰ برای جریان‌سازی در حوزه فرهنگ و گسترش هوش فرهنگی در مساجد تشکیل شد.

سرپرست ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی با اشاره به وجود ۶۸۳ کانون فرهنگی و هنری با جمعیت مخاطب بیش از ۵۰ هزار نفری در سطح استان، گفت: بچه‌های این کانون‌ها در کمک به سیل‌زدگان گلستان، دوران کرونا، زلزله‌زدگان کرمانشاه همکاری داشتند و اکنون هم در حال جمع‌آوری کمک برای مناطق زلزله‌ زده خوی هستیم.

وی ادامه داد: همزمان با میلاد امام علی (ع)، یک هزار و ۲۰۰ بسته گوشت قرمز بین خانواده‌های نیازمند شناسایی شده چهار شهرستان طبس، فردوس، سرایان و بشرویه توزیع می‌شود. 

حجت الاسلام محقی با اشاره به تشکیل گروه‌های سرود در کانون‌های مساجد و اجرای آنان در سطح ملی، افزود: در حوزه تئاتر مسجد نیز تفاهم‌نامه‌ای با حوزه هنری کشور منعقد شده است و نسل جدیدی در این حوزه تربیت می‌شوند.

سرپرست ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی با اشاره به وجود بیش از ۱۰۰ کتابخانه مخزن‌دار و باز در کانون‌های مساجد استان، عنوان کرد: نیاز است تا این کتابخانه‌ها به‌روزرسانی شوند.

وی بیان کرد: ظرفیت عظیم فرهنگی در کانون‌های فرهنگی و هنری نهفته است که احتکار فرهنگی در این حوزه نداریم لیکن غفلت فرهنگی یعنی غفلت مسئولان فرهنگی و دستگاه‌های شاخص حوزه فرهنگی را شاهد هستیم که شاید بخش به این دلیل است که نتوانستم ظرفیت بچه‌های مسجد را به گوش مسئولان برسانیم.

حجت الاسلام محقی با بیان اینکه طرح «سه میم» در سطح کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان، تصریح کرد: این طرح پایلوت با هدف برقراری ارتباط بین «مسجد، مدرسه و منزل» در ۱۵ مسجد مرکز استان و با همکاری آموزش و پرورش به اجرا درآمد و امیدواریم در صورت تامین اعتبار این طرح سال آینده در تمام مدارس استان اجرایی شود.

سرپرست ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی گفت: کاروان شادی سفیران انقلاب به مناسبت دهه فجر در شهرستان‌های نهبندان، سربیشه، زیرکوه و درمیان اجرا خواهد شد.

 وی با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد ظرفیت خفته‌ای است که شاید تاکنون توجه‌ای ویژه به آن نشده است، افزود: تمام فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در سایت فهما ثبت و ضبط می‌شود و سعی کردیم گستره فعالیتی خود را گسترش دهیم و ارتباطی با مساجد استان و جهان اسلام برقرار کنیم و دو هفته قبل میزبان دکتر ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران با عنوان همایش شهیدالقدس در دهه مقاومت در خراسان جنوبی بودیم.

حجت الاسلام محقی عنوان کرد: همچنین برخی از کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان در حوزه کارآفرینی فعالیت دارد و معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در سفر به استان از این کانون‌ها بازدید کردند.

وی در ادامه به مشکلات مالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هم اشاره‌ کرد و گفت: مجموعه ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور امروز نیازمند یک ردیف بودجه در قانون بودجه کشور است که بتواند در زمینه حمایت مالی از مراکز تحت پوشش خود، قوی‌تر عمل کند.

سرپرست ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی به مطالبه تبدیل شدن ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور به یک نهاد عمومی هم اشاره و تصریح کرد: این امر در هیات دولت تصویب شده و تحقق آن در گرو نگاه مثبت مجلس به این مجموعه مسجدی است.

پایان پیام/۳۶۳۵

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015205