aean
13 بهمن 1401 - 18:36

فعالیت 16 هزار زنجانی در حوزه صنایع دستی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان آمار اشتغال حوزه صنایع دستی را 16 هزار نفر اعلام کرد و گفت: این افراد با کمترین اعتبار در حال فعالیت هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، سعید صفوی در آئین بهره‌برداری از مجتمع خدماتی و رفاهی الماس غرب زنجان با اشاره به اقدامات انجام شده برای تخصیص اعتبار از طرف بانک‌ها برای امور خدماتی اظهار کرد: زنجان 2 هزار اثر تاریخی شناسایی شده دارد که 914 مورد از آن‌ها شناسنامه ثبت ملی و جهانی دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر لزوم توسعه گردشگری به عنوان اولویت دولت مستقر تاکید کرد و گفت: ورود 12 میلیون گردشگر با تسهیل‌گری پیش‌بینی شده در امور زیرساخت‌ها در بخش خصوصی و دولتی از جمله پیش‌بینی‌های انجام شده برای این حوزه است.

وی توجه به صنعت گردشگری را راه‌کار برون رفت کشورهای تک‌محصولی از جمله ایران دانست و ادامه داد: زنجان استانی است که به 10 استان بسیار نزدیک است که موضوع یکی از هشتک‌های انتخابی هم همین است که «ما به شما بسیار نزدیکیم» چرا که 60 درصد از جمعیت ایران با زنجان فاصله یک تا چهار ساعته دارند.

صفوی به تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز برای امور گردشگری در حوزه آزاده راه، جاده ترانزیت، خطوط ریلی و فرودگاه اشاره و تصریح کرد: در کنار این مسائل باید بگویم که ظرفیت‌های صنایع دستی و گردشگری زنجان مورد توجه مسؤولان کشوری قرار گرفته است.

مدیرکل صنایع دستی، با بیان اینکه از 11 شهر جهانی ایران، یکی هم زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله ثبت شده است، افزود: یادمان باشد برای کسب این عنوان باید اعتبار زیادی هزینه شود، ضمن اینکه در کنار آن 26 میراث تمدنی ایرانی ثبت جهانی شده که هفتمین آن در زنجان است.

وی با تاکید بر اهمیت صنایع دستی در حوزه اشتغال گفت: این اشتغال با کمترین دوره آموزشی و اعتباری میسر می‌شود.

صفوی آمار اشتغال حوزه صنایع دستی را 16 هزار نفر اعلام کرد و افزود: این افراد با کمترین اعتبار در حال فعالیت هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با روشن دانستن آینده حوزه مجتمع‌های رفاهی و خدماتی در استان تصریح کرد: این مجتمع‌های که نوپا هم هستند و مورد توجه قرار گرفته‌اند و امیدوارم به سرانجام برسد.

پایان پیام/73004

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015504